Följ oss på Facebook för inbjudningar till programkvällar och uppdateringar.
Statens konstråds sida på Facebook

Gröna gräshoppor radar upp sig på ett långt gult strå ovanför ingången till Aranäsgymnasiets bibliotek. Väntar de på att få ta språnget? Till vad?
Symboliskt har insekten flera och motstridiga innebörder. Bibelns egyptiska gräshoppssvärmar föröder skördar, medan samma insekt hålls som lyckobringande husdjur i Kina.
Thomas Olsson (f. 1951) återkommer ofta till djur och gärna till leksaksdjur i plast i sina konstverk. I barnfamiljer är plastdjuren vardagsrekvisita som också lämnar dörren till andra sorters världar på glänt. Där kan savannen börja i soffan. Här börjar den på en vägg i entréplanet nära salen för teater. Små djurhuvuden i plast hänger som troféer i en lång rad. Elefant, lejon, panter, isbjörn… En tamkatt har tagit sig in bland rovdjuren. Konstnären har givit reliefen titeln Fris för karaktärer.
Djuren har, precis som gräshopporna, disciplinerats och domesticerats till en linje som fungerar tillsammans med arkitekturen. Samtidigt bryter de sig ur ordningen och väcker föreställningar om det vilda och om kontinenter långt borta.
Thomas Olssons två konstverk balanserar mellan hot och glad fantasi, mellan vilt och tamt, mellan lek och våld. Motsatserna finns där sida vid sida. Ambivalensen är lätt att känna igen - inte minst från tonårstiden - då många av oss byter utseende och åsikter, lånar och blandar. Prövar oss fram. Hur är det i dag? Vågar du hoppa?
Gunilla Grahn-Hinnfors
Thomas Olsson
sommaren 2006
Kolfiber, formgjuten polyuretan. Gummi (relief)
Kungsbacka
Aranäsgymnasiet; ljusgård vid entrén
Wingårdh Arkitektkontor genom Johan Eklind
Kungsbacka kommun
Marie Holmgren/Statens konstråd
Följ oss på Facebook för inbjudningar till programkvällar och uppdateringar.
Statens konstråds sida på Facebook
Följ oss på Twitter för korta uppdateringar som oftast länkar vidare till mer information på webbplatsen.