Följ oss på Facebook för inbjudningar till programkvällar och uppdateringar.
Statens konstråds sida på Facebook

I Ultuna park fanns en hamn som vikingar utnyttjade för sina resor i österled, till Konstantinopel och Damaskus. Idag samlas forskare från hela världen vid det nya Mark-Vatten-Miljöcentrum. Med sin skulptur Fraktalmoln lockar Ebba Bohlin oss att slå oss ned inne i skulpturen, under ett moln format efter ett mönster i det moriska palatset Alhambra i Granada. Samma mönstertradition som vikingarna inspirerades av under sina resor och tog med sig föremål ifrån. Med Bohlins verk sluts denna cirkel mellan resande och kulturella möten.
Ebba Bohlins skulptur för Ultuna park är storskalig, den mäter sex meter på höjden och markplanet upptar 50 kvadratmeter - ändå är den öppen och inbjudande. Det finns något vilsamt i att sitta under det blåmålade järnmolnet som hålls upp av rostfria stänger. Samtidigt skjuter det stjärnformade, orangea och horisontella markplanet in i gräsmattans sluttning på ett nästan aggressivt sätt. Den bjuder den som passerar förbi att slå sig ner och stanna upp men tvingar sig inte på
Det är typiskt för Bohlin att i sin konst ge sig i kast med materialburna, storskaliga projekt som vetter mot det fantastiska. Hon uppmärksammar om och om igen det som finns men som vi ofta inte lägger märke till. Svetsfogarna i molnets järnformationer, till exempel, är gjorda med en teknik som kräver stor hantverksmässig kunnighet, precision och tålamod. Kanske kan man likna Bohlins konstnärliga process med det psykoanalytiska samtalet: Allt kan sägas och alla delar är lika viktiga och inte minst måste själva processen tillåtas ta tid.
Tingen, som skymta på botten,
äro ej klippor och revlar och skär
- ser du de glänsande slotten,
ser du palatserna där?
Sagans Atlantis,
drömmens Atlantis,
världen som sjönk, det är!
ur Atlantis, Gustaf Fröding
Katarina MacLeod
Ebba Bohlin
vintern 2011
Uppsala
SLU, Ultuna, Mark Vatten Miljö/utomhusgestaltning
Carlstedt Arkitekter genom Jens Arrhenius och Lars-Olov Nilsson
Bjerking Arkitekter Ingenjörer genom Lars Ström
Akademiska Hus Uppsala
Lotta Mossum
Följ oss på Facebook för inbjudningar till programkvällar och uppdateringar.
Statens konstråds sida på Facebook
Följ oss på Twitter för korta uppdateringar som oftast länkar vidare till mer information på webbplatsen.