Märkesåret 1809 - Hanaholmen. Finland

2009-02-09 [Publicerades för mer än 6 månader sedan]

Konstnärerna Elisabet Sagefors och Kaarina Kaikkonen samarbetar i ett gemensamt projekt för Hanaholmen kulturcentrum i Finland för att uppmärksamma Märkesåret 1809. Konstprojektet är ett samarbete mellan Statens konstverkskommission i Finland och Statens konstråd i Sverige.

Elisabet Sagefors har av Statens konstråd fått i uppdrag att skapa ett verk i dialog med den finske konstnären Kaarina Kaikkonen, som fått motsvarande uppdrag från Statens konstverkskommission i Finland.

Projektet är tänkt att fungera som en manifestation av ett levande utbyte mellan svensk och finsk konst. Det påbörjades i september 2008 och avslutas i oktober 2009.

Elisabet Sagefors verk för Hanaholmen (bild och text publiceras så snart det finns tillgängligt)

Sidan uppdaterad: 2009-10-05

Mer om Märkesåret 1809

markesaret_1809_logo_100x62.gif Märkesåret 1809, www.markesaret.se

Hanaholmen, kulturcentrum för Sverige och Finland, www.hanaholmen.fi

Konstverkskommissionen i Finland, www.taiteenkeskustoimikunta.fi

Märkesåret 1809 är ett regeringsprojekt som ska uppmärksamma att det 2009 är 200 år sedan Sverige och Finland blev två länder.